St.Charles High School Fall Sports 2015

 

Boys Soccer Varsity 

 

 

Date  Day of Week  Opponent  Time
8-Sep Tuesday  at Great Mills  6:00 p.m.
11-Sep Friday Huntingtown 6:00 p.m.
19-Sep Saturday Potomac,Patuxent 10:00 a.m., 1:00 p.m.
22-Sep Tuesday  Lackey 6:00 p.m.
28-Sep Monday Great Mills 6:00 p.m.
29-Sep Tuesday  at Leonardtown 6:00 p.m.
1-Oct Thursday  at La Plata  6:00 p.m.
6-Oct Tuesday  Westlake 6:00 p.m.
8-Oct Thursday  at Lackey 6:00 p.m.
13-Oct Tuesday  at McDonough  6:00 p.m.
15-Oct Thursday  Thomas Stone 6:00 p.m.
20-Oct Tuesday  Patuxent 6:00 p.m.
23-Oct Friday North Point  6:00 p.m.
       

 

Girls Soccer Varsity

 

 

Date  Day of Week Opponent  Time
8-Sep Tuesday Great Mills  6:00 p.m.
11-Sep Friday at Huntingtown 6:00 p.m.
22-Sep Tuesday at Lackey 6:00 p.m.
28-Sep Monday at Great Mills 6:00 p.m.
29-Sep Tuesday Leonardtown 6:00 p.m.
1-Oct Thursday La Plata 6:00 p.m.
6-Oct Tuesday at Westlake  6:00 p.m.
9-Oct Friday Lackey 6:00 p.m.
13-Oct Tuesday McDonough  6:00 p.m.
15-Oct Thursday  at Thomas Stone  6:00 p.m.
20-Oct Tuesday at Patuxent  6:00 p.m.
21-Oct Wednesday  at North Point  6:00 p.m.
       

 

Cross Country Varsity

 

 

Date  Day of Week Opponent  Time
15-Sep Tuesday at Huntingtown,McDonough  4:30 p.m.
30-Sep Wednesday  at Northern,Wetlake 4:30 p.m.
7-Oct Wednesday  Chopticon,La Plata,Great Mills 4:30 p.m.
14-Oct Wednesday  at Leonardtown,North Point,Patuxent 4:30 p.m.
21-Oct Wednesday  Calvert,Lackey,Thomas Stone  4:30 p.m.
28-Oct Wednesday  SMAC Meet 4:30 p.m.
       

 

Field Hockey Varsity

 

 

Date Day of Week  Opponent  Time 
8-Sep Tuesday  at Great Mills  4:00 p.m.
9-Sep Wednesday Calvert 4:00 p.m.
18-Sep Friday at Huntingtown 4:30 p.m.
21-Sep Monday at La Plata  4:15 p.m.
24-Sep Thursday at Leonardtown 5:00 p.m.
28-Sep Monday at Thomas Stone 4:00 p.m.
2-Oct Friday Westlake  4:00 p.m.
5-Oct Monday McDonough 4:00 p.m.
9-Oct Friday Northern 4:00 p.m.
12-Oct Monday at North Point 4:00 p.m.
19-Oct Monday Thomas Stone 4:00 p.m.
20-Oct Tuesday  Lackey 4:00 p.m.
       

 

Volleyball Varsity

 

 

Date Day of Week Opponent  Time
8-Sep Tuesday  at Great Mills 5:30 p.m.
10-Sep Thursday  La Plata  5:30 p.m.
15-Sep Tuesday  at Thomas Stone 5:30 p.m.
17-Sep Thursday  North Point  5:30 p.m.
21-Sep Monday  Calvert  5:30 p.m.
25-Sep Friday  at Northern 5:30 p.m.
29-Sep Tuesday  at Chopticon 5:30 p.m.
5-Oct Monday  Westlake 5:30 p.m.
12-Oct Monday  Patuxent  5:30 p.m.
14-Oct Wednesday  at Leonardtown 5:30 p.m.
19-Oct Monday  at Lackey  5:30 p.m.
23-Oct Friday  at Huntingtown 5:30 p.m.
27-Oct Tuesday  Thomas Stone  5:30 p.m.
29-Oct Thursday  McDonough  5:30 p.m.
       

 

Football Varsity

 

 

Date  Day of Week  Opponent Time
4-Sep Friday  Westlake  6:30 p.m.
11-Sep Friday  at McDonough  6:30 p.m.
18-Sep Friday  Lackey 6:30 p.m.
25-Sep Friday  at Chopticon 6:00 p.m.
2-Oct Friday  North Point 6:30 p.m.
9-Oct Friday  at La Plata  6:30 p.m.
15-Oct Thursday  at Huntingtown  7:00 p.m.
23-Oct Friday  at Northern 7:00 p.m.
30-Oct Friday  Great Mills  6:30 p.m.
6-Nov Friday  Leonardtown  6:30 p.m.
       

 

Golf Varsity

 

 

Date  Day of Week  Opponent  Time  Location 
26-Aug Wednesday  Thomas Stone  4:00 p.m. White Plains 
3-Sep Thursday  at Huntingtown,Leonardtown 4:00 p.m. Lake Presidental
9-Sep Wednesday  at Chopticon,Lackey  4:00 p.m. White Plains 
17-Sep Thursday  at Calvert,Northern,Great Mills 4:00 p.m. Chesapeake Hills
22-Sep Tuesday  North Point,Patuxent 4:00 p.m. White Plains 
30-Sep Wednesday  at La Plata  4:00 p.m. Swan Point 
6-Oct Tuesday  County Tournament  9:00 a.m. White Plains 
13-Oct Tuesday  District Tournament  9:00 a.m. Breton Bay 
19-Oct Monday  SMAC Tournament  9:00 a.m. Potomac Ridge